PŁASKOSTOPIE, krótko o tym jak rozwijają się małe stopki
Płaskostopie zaliczane jest do wad stóp, wynika z osłabienia aparatu więzadłowo-mięśniowego, który odpowiada za stabilizację łuków stopy. Często rozwija się u dzieci z powodu niskiej aktywności fizycznej i długiego przebywania w pozycji siedzącej. Stopy najlepiej kształtują się podczas ruchu.
U dzieci do 3-4 roku życia płaska stopa jest naturalna z powodu obecności tłuszczowej podściółki, która stopniowo zanika.
Ocena płaskostopia powinna przebiegać kompleksowo- czyli mieć na uwadze całokształt sylwetki młodego człowieka. To co dla jednych będzie fizjologią, dla innych już nie. Wynika to z faktu, że na stan stóp ma wpływ to, co dzieje się w innych częściach ciała dziecka. Chodzi tutaj m.in o potencjalne wady postawy w samym kręgosłupie lub nieprawidłowe ustawienie miednicy związane dysbalansem mieśniowym.
Czy płaskostopie jest groźne?
Niewłaściwe ułożenie stóp wpływa na całe ciało – może powodować bóle kolan, bioder, a także kręgosłupa. Może być powodować kolejne problemy z postawą dziecka.
Długotrwałe zaniedbanie może prowadzić do odcisków, deformacji palców, obrzęków i zmian zwyrodnieniowych
Profilaktyka płaskostopia:
Unikanie ubierania niemowlaka i małego dziecka w ciasne śpioszki, skarpetki, buty, krępujące ubrania unieruchamiające stopę. Maluch musi mieć możliwość swobodnych ruchów stóp, gdyż stymuluje to ich rozwój. Nie zakładamy butów dzieciom niechodzącym.
Około 6 miesiąca życia dziecko wkłada swoje stopy do buzi, przez co ćwiczy stopy i wszystkie stawy kończyn dolnych. Trzeba mu to umożliwić, pozostawiając stopy bose.
Obuwie należy kupować u producentów, którzy uzyskali certyfikat „Zdrowa stopa” i zmieniać rozmiar adekwatnie często do wzrostu stopy. Palce stóp nie powinny stykać się z naciskiem buta.
Unikamy wczesnego pionizowania dziecka. Stawianie dziecka, prowadzenie go za rączki, kiedy jeszcze samodzielnie nie stanęło na nóżki i zaczęło się przemieszczać, może przyczynić się do osłabienia mięśni stóp.
Pozwalamy dziecku biegać na bosaka, szczególnie latem po nierównym terenie, tj. ziemi, piasku, trawie, torze przeszkód.
Nie należy pozwalać dzieciom siadać w literę „W”, raczej zachęcać je do siedzenia w siadzie skrzyżnym.
Dbamy o prawidłową dietę dziecka. Nadwaga i otyłość powodują koślawość kolan i koślawe ustawienie stóp.
Oczywiście temat jest dużo bardziej rozległy, więc jeśli masz wątpliwości co do stóp swojego dziecka, zapraszamy do konsultacji