PŁASKOSTOPIE, krótko o tym jak rozwijają się małe stopki

Płaskostopie zaliczane jest do wad stóp, wynika z osłabienia aparatu więzadłowo-mięśniowego, który odpowiada za stabilizację łuków stopy. Często rozwija się u dzieci z powodu niskiej aktywności fizycznej i długiego przebywania w pozycji siedzącej. Stopy najlepiej kształtują się podczas ruchu.
U dzieci do 3-4 roku życia płaska stopa jest naturalna z powodu obecności tłuszczowej podściółki, która stopniowo zanika.
Ocena płaskostopia powinna przebiegać kompleksowo- czyli mieć na uwadze całokształt sylwetki młodego człowieka. To co dla jednych będzie fizjologią, dla innych już nie. Wynika to z faktu, że na stan stóp ma wpływ to, co dzieje się w innych częściach ciała dziecka. Chodzi tutaj m.in o potencjalne wady postawy w samym kręgosłupie lub nieprawidłowe ustawienie miednicy związane dysbalansem mieśniowym.
Czy płaskostopie jest groźne?
Niewłaściwe ułożenie stóp wpływa na całe ciało – może powodować bóle kolan, bioder, a także kręgosłupa. Może być powodować kolejne problemy z postawą dziecka.
Długotrwałe zaniedbanie może prowadzić do odcisków, deformacji palców, obrzęków i zmian zwyrodnieniowych
Profilaktyka płaskostopia:







Oczywiście temat jest dużo bardziej rozległy, więc jeśli masz wątpliwości co do stóp swojego dziecka, zapraszamy do konsultacji 
