Płaskostopie
Płaskostopie zaliczane jest do wad stóp, wynika z osłabienia aparatu więzadłowo-mięśniowego, który odpowiada za stabilizację łuków stopy. Często rozwija się u dzieci z powodu niskiej aktywności fizycznej i długiego przebywania w pozycji siedzącej. Stopy najlepiej kształtują się podczas ruchu.
U dzieci do 3-4 roku życia płaska stopa jest naturalna z powodu obecności tłuszczowej podściółki, która stopniowo zanika.
Ocena płaskostopia powinna przebiegać kompleksowo- czyli mieć na uwadze całokształt sylwetki młodego człowieka. To co dla jednych będzie fizjologią, dla innych już nie. Wynika to z faktu, że na stan stóp ma wpływ to, co dzieje się w innych częściach ciała dziecka. Chodzi tutaj m.in o potencjalne wady postawy w samym kręgosłupie lub nieprawidłowe ustawienie miednicy związane dysbalansem mieśniowym.
Czy płaskostopie jest groźne?
Niewłaściwe ułożenie stóp wpływa na całe ciało – może powodować bóle kolan, bioder, a także kręgosłupa. Może być powodować kolejne problemy z postawą dziecka.
Długotrwałe zaniedbanie może prowadzić do odcisków, deformacji palców, obrzęków i zmian zwyrodnieniowych
Profilaktyka płaskostopia
-
Unikanie ubierania niemowlaka i małego dziecka w ciasne śpioszki, skarpetki, buty, krępujące ubrania unieruchamiające stopę. Maluch musi mieć możliwość swobodnych ruchów stóp, gdyż stymuluje to ich rozwój. Nie zakładamy butów dzieciom niechodzącym.
-
Około 6 miesiąca życia dziecko wkłada swoje stopy do buzi, przez co ćwiczy stopy i wszystkie stawy kończyn dolnych. Trzeba mu to umożliwić, pozostawiając stopy bose.
-
Obuwie należy kupować u producentów, którzy uzyskali certyfikat „Zdrowa stopa” i zmieniać rozmiar adekwatnie często do wzrostu stopy. Palce stóp nie powinny stykać się z naciskiem buta.
-
Unikamy wczesnego pionizowania dziecka. Stawianie dziecka, prowadzenie go za rączki, kiedy jeszcze samodzielnie nie stanęło na nóżki i zaczęło się przemieszczać, może przyczynić się do osłabienia kości i mięśni stóp.
-
Pozwalamy dziecku biegać na bosaka, szczególnie latem po nierównym terenie, tj. ziemi, piasku, trawie, torze przeszkód.
-
Nie należy pozwalać dzieciom siadać w literę „W”, raczej zachęcać je do siedzenia w siadzie skrzyżnym.
-
Dbamy o prawidłową dietę dziecka. Nadwaga i otyłość powodują koślawość kolan i koślawe ustawienie stóp.
Jeżeli stopy Twojego dziecka Cię niepokoją, zapraszamy na konsultację.
Ocenimy postawę Twojego dziecka kompleksowo, podpowiemy co robić, jak ćwiczyć i jakie aktywności podejmować, żeby stopa rozwijała się prawidłowo.
Zapewniamy również pełny instruktaż doboru obuwia!
Fozjo-care Rehabilitacja Zielonka