Metody

Metody

W Fizjo-care oferujemy kompleksową gamę metod terapeutycznych, które są dostosowane do indywidualnych potrzeb i celów naszych pacjentów. Oto kilka z nich:

1 . FITS- Funkcjonalna Indywidualna Terapia Skolioz

Metoda FITS powstała w 2004 r. dla potrzeb diagno­styki i terapii dzieci ze skoliozą, wadą postawy i cho­robą Scheuermanna.

Metoda posiada spójną koncepcję, uwzględniającą zasady leczenia dysbalansu mięśniowo-powięziowego. Terapia rozpoczyna się od poprawy propriocepcji/czucia głębokiego, relaksacji hipertonicznych mięśni, następnie wzmocnienia wyhamowanych mięśni, aż do uzyskania najlepszych warunków do wykonania wzorców korekcyjnych oraz autokorekcji postawy ciała.

Metoda FITS obejmuje 3 etapy:
1. Badanie i uświadomienie pacjenta.
2. Przygotowanie do korekcji: trening kontroli senso­motorycznej, usuwanie barier mięśniowo-powięzio­wych ograniczających ruch korekcyjny.
3. Trójpłaszczyznową korekcję – budowanie i stabili­zowanie korekcyjnych wzorców ruchowych w otwartych i zamkniętych łańcuchach biokinematycznych, w po­zycjach funkcjonalnych.

 

Metoda rehabilitacji FITS (Functional Individual Therapy System) to innowacyjne podejście terapeutyczne, które skupia się na funkcjonalnej terapii indywidualnej dostosowanej do unikalnych potrzeb pacjenta. Jest to kompleksowy system oparty na najnowszych badaniach naukowych i zaprojektowany przez doświadczonych specjalistów w dziedzinie rehabilitacji.

FITS koncentruje się na całkowitym włączeniu pacjenta do procesu terapeutycznego, skupiając się nie tylko na leczeniu objawów, ale również na identyfikowaniu i eliminowaniu przyczyn problemów. Metoda ta opiera się na holistycznym podejściu, uwzględniającym aspekty fizyczne, emocjonalne i społeczne, co przekłada się na bardziej kompleksową opiekę nad pacjentem.

Główne założenia metody FITS obejmują dostosowanie terapii do indywidualnych potrzeb każdej osoby, wykorzystanie różnorodnych technik terapeutycznych dostosowanych do celów leczenia oraz stałe monitorowanie postępów w celu dostosowania planu terapeutycznego.

 

2. Terapia manualna

Jest to nieinwazyjna forma terapii, oparta na precyzyjnym manipulowaniu tkanek miękkich, stawów i mięśni, mająca na celu przywrócenie pełnej ruchomości i funkcji ciała oraz zniwelowania dolegliwości bólowych.

W Fizjo-care terapia manualna jest wykonywana przez doświadczonych terapeutów, którzy posiadają głęboką wiedzę anatomiczną i umiejętności w zakresie różnorodnych technik manualnych. Wykorzystując delikatne i precyzyjne ruchy, terapeuci skupiają się na redukcji napięcia mięśniowego, poprawie elastyczności tkanek oraz przywróceniu optymalnej funkcji stawów.

Terapia manualna jest skutecznym rozwiązaniem dla osób z dolegliwościami układu mięśniowo-szkieletowego, takimi jak bóle kręgosłupa, zesztywnienie stawów, urazy sportowe czy wzmożone napięcia mięśniowe. Indywidualnie dostosowany plan terapeutyczny oparty na terapii manualnej pomaga naszym pacjentom w szybszym powrocie do aktywności oraz poprawie jakości życia.

Nasi terapeuci stosujący terapię manualną dokładnie analizują potrzeby każdego pacjenta, tworząc spersonalizowany plan leczenia, który uwzględnia specyficzne wymagania i cele terapeutyczne. Nasze podejście oparte na terapii manualnej skupia się nie tylko na złagodzeniu objawów, ale również na eliminowaniu przyczyn problemów, co prowadzi do trwałych rezultatów.

3. Kinezytaping

Kinezytaping to innowacyjna metoda terapeutyczna wykorzystywana w fizjoterapii do wsparcia procesu leczenia urazów, redukcji bólu oraz poprawy funkcji ruchowych ciała. Jest to technika, która wykorzystuje elastyczne taśmy, umieszczone na skórze w określonych wzorach i technikach aplikacyjnych, aby wspomagać naturalne procesy gojenia się oraz aktywować odpowiednie mięśnie i stawy.

Metoda nie tylko redukuje dyskomfort związany z urazami, ale także sprzyja poprawie krążenia krwi i limfy, co może przyspieszyć proces regeneracji tkanek. Kinezytaping ma szerokie zastosowanie – od wsparcia terapii urazów sportowych po leczenie schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego, pomagając pacjentom powrócić do aktywności fizycznej.

Taśma Kinezytape jest skonstruowany z materiału o właściwościach elastycznych, co pozwala na swobodne poruszanie się skóry i wykonywanie codziennych czynności, jednocześnie zapewniając wsparcie dla uszkodzonych obszarów ciała. Dodatkowo, odpowiednio zastosowany, może poprawić postawę ciała, co ma znaczenie szczególnie dla osób prowadzących siedzący tryb życia.

W Fizjo-care stosujemy kinezytaping jako integralną część podejścia terapeutycznego.

4. Metoda Cyriax

Metoda Cyriaxa, jest skuteczną techniką diagnostyczną i terapeutyczną w dziedzinie fizjoterapii, specjalizującą się w identyfikowaniu oraz leczeniu urazów układu mięśniowo-szkieletowego. Metoda ta opiera się na dogłębnej analizie objawów, badaniach manualnych oraz precyzyjnej diagnostyce, co pozwala fizjoterapeutom identyfikować dokładne miejsce uszkodzenia i stosować odpowiednie terapie.

Podstawą metody Cyriaxa jest połączenie starannie przeprowadzonego wywiadu medycznego z badaniem manualnym, mającym na celu ustalenie źródła bólu lub ograniczeń w ruchu. Metoda ta skupia się na precyzyjnym lokalizowaniu problemów oraz zastosowaniu odpowiednich technik terapeutycznych, takich jak mobilizacje stawów, terapia manualna oraz ćwiczenia rehabilitacyjne, aby zwiększyć efektywność leczenia.

Jest to podejście terapeutyczne wykorzystywane w leczeniu różnorodnych schorzeń, takich jak urazy mięśni, zerwania ścięgien, zapalenie stawów czy też przewlekłe bóle kręgosłupa. Metoda Cyriaxa kładzie szczególny nacisk na zrozumienie mechanizmu uszkodzenia oraz stosowanie terapii ukierunkowanej bezpośrednio na problem.

 

5. Trójpłaszczyznowa terapia wad stóp  u dzieci na podstawach neurofizjologicznych wg Barbary Zukunft- Huber

Metoda oparta jest na funkcjonalnym rozwoju stopy w pierwszym roku życia dziecka oraz na zasadach terapii manualnej. Terapia ta stanowi podstawę do wczesnego diagnozowania i wczesnego leczenia nieprawidłowego ustawienia stopy (stopa przywiedzeniowa, serpentynowa, suszkowata, końsko-szpotawa, piętowa  i płasko-koślawa) za pomocą specjalnych chwytów mobilizujących i rozciągających oraz bandażowania funkcjonalneg

6. Pinoterapia

To terapia odruchowa, która opiera się na stymulacjach odpowiednich obszarów na skórze człowieka za pomocą narzędzi, które powodują pobudzenie wybranych ośrodków nerwowych. Dzięki temu układ mięśniowy czy więzadłowy odbiera odpowiednie informacje z mózgu, a to prowadzi do odruchowego rozluźnienia zgromadzonych napięć i zmniejszenia bólu.

Podczas kwalifikacji pacjenta do terapii przypisuje się go do jednej z pięciu grup: wody, ognia, ziemi, powietrza lub eteru. Przy czym nazewnictwo odwołujące się do żywiołów ma jedynie charakter ułatwiający zapamiętanie poszczególnych grup i nie jest związane z medycyną alternatywną. Na kwalifikację ma wpływ indywidualna reakcja na dolegliwości bólowe, a także typ budowy ciała (tkankowy i anatomiczny). To właśnie na tej podstawie możliwe jest dobranie najlepszego rodzaju pinoterapii, a tym samym uzyskanie wysokiej skuteczności leczenia.

Techniki stosowane w pinoterapii to: mobilizacje stawów, suche igłowanie, terapia mięśniowo-powięziowa oraz manipulacje krótkodźwigniowe, choć największą popularnością cieszy się pinowanie.

Jest to metoda z zastosowaniem specjalnych mosiężnych narzędzi – pinów i katów. Piny przypominają nieco gwoździe, są ostre z jednej strony i spłaszczone z drugiej. Natomiast katy (określane również mianem pinokatów) to przyrządy przypominające tępo zakończone noże.

7. Terapia wisceralna – co to jest i w czym może pomóc ?

Brak ruchu, siedzący tryb życia, niewłaściwa dieta, nieregularne odżywianie się – mają destrukcyjny wpływ na nasze jelita i inne narządy wewnętrzne. Efektem tego są np. różnego rodzaju problemy gastryczne, pod postacią refluksu, biegunek lub zaparć. A gdy do tego nałożą sie choroby współistniejące – następuje cała kaskada negatywnych dla naszego organizmu zdarzeń – zaburzenia metaboliczne i hormonalne, problemy żołądkowo – jelitowe, otyłość i depresja.

Również stres  – nieodłączny towarzysz w dzisiejszych czasach – bardzo silnie koreluje z występowaniem dolegliwości żołądkowo – jelitowych, czego następstwem mogą być wrzody żołądka lub dwunastnicy, SIBO, zespół jelita drażliwego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego itp..

Bardzo pomocna w radzeniu sobie z ww problemami jest terapia trzewna, dzięki której uruchamiamy i normalizujemy prace narządów wewnętrznych, usuwamy powstałe w nich napięcia i poprawiamy odżywienie tkanek. Dzięki temu, dolegliwości stopniowo ustępują i  organizm wraca do prawidłowego funkcjonowania

 

Terapia trzewna (wisceralna) oznacza pracę z narządami wewnętrznymi jamy brzusznej.

Jelita często są nazywane naszym drugim mózgiem, mnogość połączeń nerwowych wewnątrz jamy brzusznej, reprezentacja unerwienia autonomicznego, a także rozbudowana sieć naczyń krwionośnych sprawia, że praca w tej okolicy jest niezwykle istotna dla zdrowia każdego z nas.

Wszelkie zaburzenia pozostałych układów np. wada postawy, zabieg operacyjny, zapalenia tkanek lub stres mogą wpłynąć bezpośrednio na funkcjonowanie narządów wewnętrznych.

Z kolei problemy dotyczące narządów wewnętrznych przełożą się na funkcjonowanie kręgosłupa, miednicy, żeber  obręczy barkowej i biodrowej.

 

Terapia wisceralna ma duży wpływ na usprawnianie funkcjonowania całego organizmu.

 

Bardzo często nie przywiązujemy wagi do tego, co się dzieje w naszym brzuchu i nie zdajemy sobie  sprawy z tego, że w obrębie jamy brzusznej znajduje się źródło mnóstwa problemów zdrowotnych. To nie tylko dolegliwości ortopedyczne i gastryczne, ale także ginekologiczne, a nawet psychiczne.

Przywrócenie prawidłowego funkcjonowania narządów jamy brzusznej przywraca równowagę procesów fizjologicznych i regeneracyjnych. Poprawia się  także krążenie krwi i limfy.

Terapia wisceralna, ma bardzo szerokie zastosowanie we wszelkich stanach ostrych i przewlekłych. Poprzez wykorzystanie technik trzewnych, poprawiamy perystaltykę jelit,  wpływamy na leczenie zaburzeń metabolicznych – uwolnienie restrykcji w obrębie brzucha jest niezbędnym procesem w leczeniu zaburzeń układu pokarmowego

Manipulacje wisceralne są także nieocenionym elementem każdej terapii urologicznej i proktologicznej.

8. Akupunktura Master Tung

To wysoce skuteczny mikrosystem akupunktury – wywodzący się z Tradycyjnej Medycyny Chińskiej – jest źródłem rozwiązań dla bardzo wielu schorzeń i dolegliwości.

Akupunktura Master Tung należy do tzw. metod dystalnych, czyli szuka źródła problemów z dala od występujących dolegliwości, dzięki czemu można skuteczniej zaopatrywać miejsce bólu i problematyczne obszary i to z wielu poziomów.

To wysoce skuteczny mikrosystem akupunktury – wywodzący się z Tradycyjnej Medycyny Chińskiej – jest źródłem rozwiązań dla bardzo wielu schorzeń i dolegliwości.

Akupunktura Master Tung należy do tzw. metod dystalnych, czyli szuka źródła problemów z dala od występujących dolegliwości, dzięki czemu można skuteczniej zaopatrywać miejsce bólu i problematyczne obszary i to z wielu poziomów.

Metoda ta jest idealna dla szybkiej i skutecznej pomocy pacjentowi.

Znajduje zastosowanie w problemach takich jak:

Bóle stawów
Bóle kręgosłupa
Bóle głowy (również migrenowe)
Bóle miesiączkowe
Przewlekłe problemy z zatokami
Uderzenia gorąca (menopauzalne)
Także jako wsparcie w leczeniu problemów internistycznych
Dolegliwości o charakterze psychosomatycznym
I wiele wiele innych. 

Trzeba zaznaczyć, że Akupunktura Master Tung jest skomplikowanym systemem, ale potrafi przynieść spektakularne efekty terapeutyczne. 

 

9. Fizjoterapia w Urologii i proktologii

W przeciągu ostatnich lat świadomość kobiet w zakresie pomocy, którą niesie fizjoterapia w problemach uroginekologicznych i proktologicznych jest coraz większa.

A co z mężczyznami ? 

W dzisiejszych czasach wielu mężczyzn cierpi z powodu problemów związanych z układem moczowo-płciowym i układem wydalniczym. 

Dotyczy to coraz młodszych mężczyzn, którzy ukrywają swoje problemy. 

Powstają one na tle zaburzeń w obrębie miednicy mniejszej, zaburzeń działania organów wewnętrznych (trzewia), a także jako następstwa operacji (np. koniecznego zabiegu prostatektomii).

 Mężczyźni bardzo często cierpią z powodu istniejących problemów ale wielu z nich wstydzi się, aby udać się do fizjoterapeuty ze swoim kłopotem. Najwyraźniej jest to wynik nieświadomości, że fizjoterapia urologiczna i proktologiczna jest niezbędnym ogniwem łańcucha terapeutycznego w takich schorzeniach jak: 

 

  • parcie naglące na pęcherz
  • bóle podczas mikcji
  • bóle krocza
  • nietrzymanie moczu
  • zapalenie powrózka
  • zaparcia/rozwolnienia
  • wypadanie odbytu
  • hemoroidy (żylaki odbytu)odbytu
  • bóle podczas defekacji
  • bóle kości ogonowej
  • bóle krocza
  • dyspareunia (także u mężczyzn)
  • zanik/osłabienie libido
  • zaburzenia erekcji
  • przedwczesny wytrysk
  • i wiele innych

 

Fizjoterapia oferuje kompleksowe wsparcie do tradycyjnego leczenia farmakologicznego, a także w okresie przed i pooperacyjnym. 

Bardzo wielu mężczyzn znalazło u nas skuteczną pomoc.

Daj sobie pomóc i TY.




10. Suche igłowanie

Suche igłowanie to jedna z technik terapeutycznych, mająca zastosowanie w leczeniu bólu i dysfunkcji spowodowanych problemami mięśniowymi, bólami głowy, a także w celu leczenia niektórych problemów nerwowych. W tej terapii wykorzystuje się bardzo cienkie igły akupunkturowe. 

Terapia ta jest nazywana suchym igłowaniem, ponieważ igły wykorzystywane do zabiegu nie posiadają możliwości wprowadzenia leku, bądź innej substancji do ciała pacjenta. Technika ta nie jest tożsama z akupunkturą albowiem akupunktura jest częścią Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, natomiast suche igłowanie jest techniką medycyny zachodniej.

Suche igłowanie działa powodując zmianę sposobu odczuwania bólu przez ciało (efekt neurologiczny) a także pomaga organizmowi pozbyć się uporczywego skurczu mięśni związanego z istnieniem punktów spustowych (efekt mięśniowo-powięziowy). 

 

Na czym polega zabieg?

Suche igłowanie polega na wprowadzeniu bardzo cienkiej igły do mięśniowo-powięziowych punktów spustowych. Przed przystąpieniem do nakłucia niewydolnego mięśnia, terapeuta palpacyjnie przeprowadza dokładne badanie, które ma na celu zlokalizowanie napiętego pasma o zwiększonej wrażliwości na nacisk, oraz uzyskania odpowiedzi ze strony nakłuwanej tkanki. Zabieg ten można wykonać także bezpośrednio na powięź, ścięgna oraz więzadła.

11. Techniki osteopatyczne

Osteopatia to system leczenia manualnego człowieka, w którym fizjoterapeuta w oparciu o anatomię, fizjologię i neurologię wywiera wpływ na szereg układów ludzkiego ciała (łącznie z emocjami), oraz wszelkimi reakcjami stresogennymi – postrzegając człowieka jako całość, nie dzieląc go na poszczególne fragmenty. Umożliwia to leczenie nie tylko końcowego objawu (np. bólu) – a jego pierwotnej przyczyny.
Ludzki organizm posiada naturalną zdolność do autoregulacji i regeneracji. Ta zdolność umiejętność naszego ciała będzie prawidłowo nam służyła, pod warunkiem stworzenia mu odpowiednich warunków by temu sprostać – taki stan nazywamy zdrowiem.

Terapia osteopatyczna ma na celu odnaleźć słabe ogniwo w ciele pacjenta, które zaburza proces zdrowienia, i tym samym wyzwolić naturalne zasoby organizmu umożliwiające regenerację. Terapeuta skupia się zatem nie tyle na samych objawach, ale na całym Pacjencie i jego ogólnym stanie.
Medycyna osteopatyczna dostrzega, że wiele czynników upośledza zdolność autoregulacji organizmu, co prowadzi do zaburzeń w wielu układach ludzkiego ciała.
Oprócz najczęstszych dolegliwości, takich jak ból kręgosłupa, stawów lub kończyn – terapia osteopatyczna obejmuje szeroką gamę problemów, np.: urazy, przeciążenia tkanek miękkich, problemy organizmu wynikające z wykonywanej pracy, bóle i zawroty głowy, migreny, zmiany zwyrodnieniowe, cieśni (np. nadgarstka), problemy wynikające z ucisku na nerwy obwodowe i zaburzenia funkcjonowania narządów wewnętrznych.
Terapia polega głównie na leczeniu manualnym, ale jeśli to konieczne, na zaleceniach zmiany nawyków życiowych i żywieniowych.

Zapraszamy do rezerwacji!