Cieśń nadgarstka- gdy wszystko wypada z rąk…
Dla uporządkowania tego o czym piszę – przykładowa definicja:
„Zespół cieśni nadgarstka to zbiór objawów związany z uciskiem na nerw pośrodkowy przebiegający w kanale nadgarstka. Choroba ta należy do neuropatii uciskowych, co oznacza, że za niekorzystne zmiany w nerwie odpowiada ucisk mechaniczny.”
„Objawami zespołu cieśni nadgarstka są najczęściej nieprzyjemne doznania w okolicy kciuka, palca wskazującego oraz połowy palca serdecznego. Obejmują one mrowienie, drętwienie, dyskomfort. Zazwyczaj dołącza do tego osłabienie mięśni, czasem z ich zanikiem.”
Leczenie cieśni jest różnorakie: opaski i ortezy na nadgarstek, plastrowanie, zabiegi fizykalne np. ultradźwięki, krioterapia, prądy, a także różnorakie ćwiczenia, oraz wstrzyknięcia glikokorykosteroidów.
Gdy żadna z ww metod nie działa – przeprowadza się leczenie operacyjne, mające na celu odbardzenie nerwu pośrodkowego.
Przy leczeniu objawów związanych z leczeniem cieśni nadgarstka niezwykle cennym i pomocnym rozwiązaniem jest fizjoterapia, a dokładnie: terapia tkanek miękkich.
Skuteczna terapia cieśni nadgarstka obejmuje działania manualne na całej długości przebiegu nerwu i innych ważnych strukturach ciała, oraz całościowe spojrzenie na problemy zdrowotne pacjenta, co bardzo często pozwala na całkowite zniwelowanie dolegliwości.
mgr Maciej Dubicki
W naszym gabinecie temat cieśni nadgarstka jest często spotykanym problemem, dotyka wielu naszych pacjentów, jest to dolegliwość, z którą z powodzeniem możemy sobie poradzić, zapraszamy!